امروزه یکی از پرکاربردترین و پربازدید ترین وب سایت ها در تمامی جوامع وب سایت های دانلود و در راس آنها طراحی سایت ها ی دانلود رایگان قرار دارند ، اینگونه وب سایت در رابطه با هر چیزی که مردم در فضای اینترنت به دنبال دانلود آن هستند طراحی شده می شوند .

ممکن است سایت هایی وجود داشته باشند که تمامی موارد مورد جستجو کاربران را ارائه بدهند اما در نهایت طراحی سایت های تخصصی موفق تر خواهند بود ، زیرا کلید واژه های مرتبط با دانلود معمولا بسیار درموتورهای جستجو سرچ می شوند و از نظر سئو بار بالایی را دارند پس اگر وب سایت روی کلید واژه های خاصی تمرکز کرده باشد قطعا نسبت به دیگر سایت ها در رتبه بالاتری قرار خواهد گرفت ، منظور از وب سایت های تخصصی وب سایت های هستند که برروی یک یا چند فیلد مرتبط به هم فعالیت دارند برای مثال می توان به طراحی سایت دانلود نرم افزار ، طراحی سایت دانلود فیلم و عکس ، طراحی سایت دانلود آهنگ اشاره نمود .

طراحی سایت دانلود مقاله و یا طراحی سایت دانلود پروژه نیز دارای مخاطبان بسیاری هستند و اکثر مخاطبان این وب سایت ها دانشجویان ، اساتید و غیره هستند .

طراحی سایت دانلود باید به گونه ای باشد که تمامی دسته بندی ها به درستی انتخاب شوند و هر فایل بر اساس موضوع در دسته خود قرار بگیرد و سپس فایل ها را بر اساس زمان انتشار ، منابع و حجم فایل نمایش دهند .

اینگونه سایت ها با توجه به بازدید و حجم آپلود فایل هایشان باید از سروری قدرتمند استفاده کنند همچنین باید در طراحی سایت نهایت دقت و ظرافت در نظر گرفته شود تا سرعت لود صفحات با توجه به تگهای اضافی پایین نباشد .

از نظر ظاهری و رابط  کاربری نیز باید به نوعی طراحی شوند تا کاربران با سرعت وسهولت به نتایج مورد نظر خود برسند .

در طراحی سایت دانلود با توجه به تعداد بسیار زیاد فایل ها که گاها بسیار بهم نزدیک هستند نیاز به یک ابزار جستجو قدرتمند می باشد تا با توجه به المان های تعریف شده کاربران را دقیقا به هدف برسانند ، شرکت طراحی سایت رابین با استفاده از ابزار سرچ قدرتمند و پیاده سازی آن در وب هایش با توجه کلیدواژه های مد نظر کاربران این امکان را فراهم ساخته تا کاربران بتوانند بعد از ورود به سایت در داخل سایت نیز به جستجو بپردازند .

سایت های دانلود معمولا از چند روش برای کسب درامد استفاده می کنند که تمامی این موارد به داشتن سئو سایت مناسب بستگی دارد :

 روش اول : استفاده از تبلیغات و بنر در فضای های خالی وب سایت معمولا فضاهای کناری و یا حتی اسلاید شو

روش دوم : امکان فروش فایل و مقالات از طریق درگاه های پرداخت خود

روش سوم : فروش لینک به سایت های دیگر